Popularne posty

czwartek, 25 grudnia 2014

Kokosowy skarb :)

Olej kokosowy jest bez wątpienia kolejnym moim włosowym niezbędnikiem, którego używam
już od blisko czterech lat. Mimo tak długiego czasu, jest on zawsze obecny na mojej półce i ciągle
nie mam go dość;-) Cenię go przede wszystkim za jego uniwersalność, piękny zapach i bardzo lekką konsystencję. 
Olej kokosowy (masło kokosowe, tłuszcz kokosowy) - olej otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry - twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos Nucifera).

Zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 90%), w tym: około 44% kwasu laurynowego, do 18% kwasu mirystynowego, 11% kwasu palmitynowego, od 5 do 11% kwasu kaprylowego, od 4 do 9% kwasu kaprynowego, 6% kwasu stearynowego, około 7% kwasu oleinowego, 2% kwasu linolowego i od 0,5 do 1,5% kwasu kapronowego. Zawiera witaminy B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, a także potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk.

Olej kokosowy polecany jest szczególnie do pielęgnacji włosów. Nakładany na włosy doskonale
je pielęgnuje, zapewnia ich odbudowę i ochronę oraz usuwa łupież. Jest idealny dla osób, które mają suche, zniszczone włosy, ze skłonnością do rozdwojonych końcówek.

Olej ten najlepiej sprawdza się w pielęgnacji włosów niskoporowatych. U posiadaczek włosów wysokoporowatych może powodować efekt odwrotny od zamierzonego i wywołać puch. Nie jest to jednak reguła i zdarza się tak, że włosy wysokoporowate bardzo dobrze reagują na olej kokosowy.

Jest idealny do cery suchej i łuszczącej się, swędzącej. Łagodzi objawy związane z łuszczycą, zapaleniem skóry i egzemą. Używany do masażu wspomaga naturalną, równowagę skóry. Zmiękcza skórę zapobiegając jej przesuszeniu oraz łuszczeniu się. Zapobiega zmarszczkom, obwisłej skórze oraz plamkom na ciele. Sprzyja zdrowemu i promiennemu wyglądowi skóry. Dostarcza ochrony przed szkodliwymi skutkami ultrafioletowego promieniowania słonecznego.
Jak stosuję olej kokosowy i jak u mnie działa?

Olej kokosowy stosuję zarówno w pielęgnacji włosów jak i skóry.


Pielęgnacja włosów:

1 Olejowanie włosów.
Olejować można zarówno suche (lub wilgotne) włosy przed myciem, jak i wilgotne po umyciu. Różnica polega jedynie na ilości użytego oleju. 

Gdy aplikuję go na włosy przed myciem podgrzewam wcześniej olej aż stanie się płynny i ciepły (ciepły olej znacznie lepiej wnika we włosy). Ostatnio znacznie bardziej odpowiada mi nakładanie oleju na wilgotne włosy (uprzednio spryskane sporą ilością wody źródlanej albo mgiełki aloesowej) niż na suche. Włosy są dzięki temu lepiej nawilżone i wygładzone, a sam olej lepiej się zmywa i nie trzeba go nakładać tak dużo jak w przypadku włosów suchych. Aby olej zadziałał jeszcze lepiej dobrze jest owinąć włosy folią spożywczą, a później  dodatkowo ciepłym ręcznikiem. Po minimum 30 min można zmyć olej (ja najczęściej myję włosy po 2h).

Olej kokosowy dobrze wnika we włosy i odżywia je. Jest znacznie lżejszy niż większość olei, dzięki temu jest o wiele łatwiejszy w aplikacji i zmywaniu. 

Na skórę głowy zwykle nakładam mieszankę oleju kokosowego z rycynowym, aby nie tylko odżywić skórę głowy ale i pobudzić włosy do wzrostu.

Nakładając olej kokosowy na włosy po umyciu wystarczy rozetrzeć odrobinę oleju w dłoniach i nałożyć go na włosy. Trzeba bardzo uważać, aby nie przesadzić z ilością oleju i nie nakładać go na włosy u nasady, bo niestety nietrudno włosy przetłuścić. I chociażby z tego względu znacznie częściej wybieram opcję olejowania włosów przed myciem.

2 Zabezpieczanie końcówek przed rozdwajaniem się
Najlepszy znany mi sposób to roztarcie w dłoniach niewielkiej ilości olejku kokosowego (dosłownie odrobiny) i nałożenie go po umyciu jedynie na końce włosów. Potem dodatkowo warto zabezpieczyć końcówki jakimś silikonowym serum (np. CHI czy Biovax).

3 Dodawanie oleju kokosowego do masek.
Olej kokosowy często dodaję do masek domowej roboty lub wzbogacam nim gotowe maski, które za słabo nawilżają włosy. Jeśli maskę stosuję przed myciem włosów to dodaję do niej więcej olejku, jeśli zaś po myciu to wtedy oleju kokosowego dodaję maksymalnie pół łyżeczki, aby nie przetłuścić włosów.



Pielęgnacja skóry:

1 Po kąpieli jako oliwka do ciała
Szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Skóra jest dobrze nawilżona i gładka.

2 Do mycia twarzy metodą OCM
Olej kokosowy w połączeniu z olejem rycynowym dobrze oczyszcza skórę twarzy, nawilża i nie zapycha.

3 Jako dodatkowe odżywienie skóry twarzy na noc.
Niewielką ilością olejku smaruję twarz po jej uprzednim nawilżeniu lekkim kremem. Skóra dzięki temu jest gładka, jędrna i odpowiednio nawilżona.

Olej kokosowy można także dodawać do kremów do twarzy czy balsamów do ciała. Wg. mnie jest on świetną alternatywą dla klasycznej oliwki do ciała, która zwykle jest bardzo tłusta.


Jaki olej wybrać?

Najwartościowszy jest olej tłoczony na zimno i nierafinowany


Mój pierwszy olej kokosowy wyglądał tak (zdjęcie po prawej).

Nie wiem jednak czy był to olej tłoczony na zimno, pamiętam tylko, że wcale nie pachniał.




Jednak o wiele lepszy i przyjemniejszy w stosowaniu (pięknie pachnie) jest olej kokosowy firmy Efavit.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz